Jausmų vandenyne | Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras

Jausmų vandenyne

  • en
  • Registracija internetu

    Mokamos paslaugos

    Nemokamos paslaugos

    Jausmų vandenyne

    Sekmadienis lapkričio 11, 2018

    Prisimenate seną kaimyninės valstybės dainą – „O tu toks tolimas, kaip aisbergas okeane…“, dažnai šią frazę galima pasakyti ir apie du žmones, nesvarbu, ar tai vis neįvykstanti santykių užuomazga, ar nesusikalbėjimas šeimoje. Bet pradėkime nuo pradžių.

    Suprantama, kad meilės santykius žmonės užmezga labai skirtingai. Pasak Asmens sveikatos klinikos psichologų, vienų žmonių ryšys prasideda nuo simpatijos ir potraukio vienas kitam, kitų – nuo sąmoningo ar net nuo savęs slepiamo išskaičiavimo – „visi turi porą, o aš ne“ arba „man vienam sunku, ir reikia paramos“ ir pan. Turbūt suprantate, kad tokiu pagrindu grįsti santykiai pasmerkti jei ne žlugimui, tai bent nuolatinėms krizėms, anksčiau ar vėliau uždusinančioms bet kokį jausmą. Tai, dėl ko staiga užsimanome ar ilgai svajojame turėti šalia artimą žmogų, parodo mūsų emocinę brandą – savarankiškos, brandžios asmenybės nepuola stačia galva draugauti su bet kuo, tad turi mažiau šansų patekti į tokio emocinio išnaudotojo, kuriam vis reikės žinoti, kur esi, ką veiki ir „veikti viską kartu“, pinkles. Partnerio „gelbėtojo“ kiek dažniau ieško moterys, tačiau ir vyrai yra linkę savo problemas bandyti spręsti kitų rankomis. Gyventi ne su savo žmogumi vargina ne tik psichologiškai. Ilgainiui žmonėms prasideda ginekologinės ar kitokios ligos, apima depresija, nerimas. Kad meilė įsikalbėta – kartais nežino net pats „įsikalbėjęs“. Visgi tokį partnerį galima atpažinti iš nuolatinio nepasitenkinimo, kad ir kaip būtų bandoma įtikti ar pralinksminti. Lytinio gyvenimo atsisakymas, nemotyvuotas nenoras vykti vienur ar kitur tuo pat metu tvirtinant, kad „aš tave myliu“ turėtų priversti suklusti, ir dar kartą apsvarstyti, kodėl esame su šiuo žmogumi ir kas mus sieja.

    Dar vienas įdomus reiškinys, – įsimylėjimas žmonių, kurie metų metus pažinojo vienas kitą kaip draugai. Kartais tai reiškia, kad anksčiau bendrauta su išankstine nuostata, kad niekas tarp tų dviejų žmonių negali įvykti, arba to negalima sau leisti. Tokią būseną palyginčiau su akių raiščiu – būnant su juo nematome priešingos lyties siunčiamų signalų ir į juos neatsakome. Tačiau pasikeitus aplinkybėms, pradėjus labiau tyrinėti savo aplinką „raištis“ nukrenta ir neretai pamatome, kad šalia yra nuostabus žmogus. Toks, su kuriuo smagu gerti arbatą žiemos vakarais ir kalbėtis apie viską. Arba kartu tylėti. Taigi, psichologai atkreipia dėmesį, kad pasikeitus mūsų nuostatoms, keičiasi ir mūsų gyvenimas, o tuo galima pasinaudoti.

    Jei jau santykiai užsimezgė, tikėtina, kad jie pereis per visiems mums būdingas stadijas, arba bent dalį jų.

    Atsinaujinimas arba pabaiga. Kaip ten bebūtų, bet net po skaudžiausių eksperimentų poros, jei tik abu įdeda jėgų ir apsisprendžia, gali būti kartu. Ryšio atnaujinimas gali būti nauja pradžia. Dažnai po tokių sukrėtimų, žmonės ima net realiau matyti vienas kitą ir visą situaciją, tad ir jų lūkesčiai bei reikalavimai įgauna realesnius kontūrus. Yra ne vienas atvejis, kai atšalusios poros vėl susijungė, o jų santykiai net įgavo ypatingą, naują pagreitį. Ir nors psichologai pataria neskubėti skirtis, kartais santykiai paprasčiausiai baigiasi. Kada? Kai viskas pasidaro atskirai – pinigai, laisvalaikis, rūpesčiai, svajonės. Išskirti gali ir skirtingi interesai – jei vienas tobulėja, o kitas lieka „toje pačioje vietoje“.

    Mūsų santykiai – kaip vanduo: banguoja, vietomis gal užšąla, randa naują vagą ir visuomet teka, atsinaujindamas ir besikeisdamas. O vadinamasis „laimės receptas“ skamba neromantiškai, bet veikia. Santykiai – tai darbas, reikalaujantis pastangų bei kantrybės. Kad ir kaip sunku kartais būtų susikalbėti, nuoširdžiai „investavę“ į ryšį su kitu žmogumi, galime tikėtis, kad jis nenutrūks. Santykius padeda išlaikyti ir laisvė – esu su kitu, bet nepamirštu, kas esu pats. Tiek sau pačiam, tiek kitam reikia erdvės. Jei gyvensime ne savo gyvenimą, rizikuojame prarasti ir dalelę savęs, ir taip mylimą žmogų.

    Registracija internetu
    Mokamos paslaugos
    Nemokamos paslaugos
    x
    Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis www.vppc.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama www.AllAboutCookies.org . Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.Sutinku