Kalbėti apie ligas, ypač kai serga ne kūnas, o protas, dažnai vis dar yra tabu. Baimė, o ką pagalvos kiti, nerimas, ar būsi tinkamai išgirstas ir suprastas, ir daugybė kitų su psichikos sveikata susijusių mitų ligonius ir jų artimuosius savotiškai įkalina įvairių baimių burbule. Tačiau šiuolaikinė medicina ir pripažinti gydymo metodai leidžia pasveikti ne tik turintiesiems dvasinių, laikinų emocinių sunkumų, bet ir sergantiesiems sudėtingesniais psichikos sutrikimais.
Panevėžiečiai, sergantys psichikos ligomis, ilgą laiką turėjo tik dvi galimybes – gydytis namuose šeimos gydytojo ar psichiatro paskirtais vaistais arba, esant ūmioms būklėms, gultis į ligoninę. Tačiau ne visi pacientai žino apie trečią galimybę – gydytis dienos centre, kur vienoje vietoje galima gauti greitą, konfidencialią, profesionalią ir visapusišką pagalbą tinkamu laiku. O svarbiausia, nors gydymas paprastai šiame centre trunka šešias savaites, pacientai neatitrūksta nuo įprastinio savo gyvenimo ir šeimos.
Jau dešimt metų Panevėžio miesto poliklinikos Psichikos sveikatos centre veikiančio Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro gydytojas psichiatras Edgaras Čiūras pažymi, kad visuomenė vis labiau laisvėja ir žmonės vis drąsiau kalba apie juos užklupusias psichikos ligas. Savotišką proveržį padarė apie tai viešai prabilusios žvaigždės. Deja, didesnioji dalis žmonių ne tik savo ligą slepia nuo aplinkinių, bet ir vengia praverti specialistų kabineto duris. Tačiau kai suskausta pilvą ar širdį, į gydytoją kreipiamasi visuomet, tad lygiai taip pat turėtų būti ir kamuojant psichikos ligoms.
„Žmonės drąsėja, tačiau tenka pripažinti, kad dar labai daug tokių, kurie bijo apie savo ligas kalbėti ar tuo labiau kreiptis pagalbos“, – pripažįsta E. Čiūras.
O profesionalios pagalbos dabar tikrai yra. Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Panevėžio skyriaus dienos centre sukurta itin jauki, estetiškai patraukli aplinka, o svarbiausia, vienoje vietoje teikiama visa norint pasveikti reikalinga pagalba. Psichiatro teigimu, centre taikomas ne tik progresyviausias medikamentinis, bet ir psichoterapinis gydymas, daugybė įvairiausių terapijų ir užsiėmimų, kurie padeda greičiau pasveikti ir grįžti į visavertį gyvenimą. Taikant kompleksinį gydymą pasiekiami geresni gydymo rezultatai, pacientai greičiau tampa darbingi, pagerėja socialinio gyvenimo kokybė, čia jie gali įgyti naujų įgūdžių. Pacientai yra lydimi net į kultūrinius renginius, muziejus, teatrus ar išvykas. Kai kurie ligoniai daugybę metų nėra buvę spektaklyje, tad jiems tai būna savotiškas akstinas ir toliau lankytis kultūriniuose renginiuose. Centre organizuojama meno, šviesos ir spalvų terapija, net kompiuterinio raštingumo kursai. Taip pat nemažai fizinės veiklos užsiėmimų – pacientai sportuoja centro salėje ar parke mokosi vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis. Anot E. Čiūro, sportas ne tik teigiamai veikia žmogaus fizinę ir psichinę būklę, bet ir padeda išdrąsėti. Taip pat skatina pacientus neužsidaryti tarp keturių sienų ir nebijoti tapti aktyviais visuomenės nariais.
„Centro privalumas, kad čia teikiama kompleksinė pagalba: nuo vaistų iki individualių ar grupinių užsiėmimų. Stengiamės išnaudoti visas gydymo ir reabilitacijos galimybes. Taip pat daug dėmesio skiriama socialiniams įgūdžiams lavinti bei įvairioms užimtumo veikloms. Žmogus lieka sau įprastoje aplinkoje – gauna intensyvų gydymą, bet neiškrenta iš savo įprasto gyvenimo. Kitas dalykas, dienos centras mažina tam tikrą stigmą visuomenėje. Pacientai nėra izoliuojami ir uždaromi nuo visuomenės, jie yra tarp mūsų“, – kalbėjo E. Čiūras.
Patekti į Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Panevėžio skyriaus dienos centrą galima trim būdais: su šeimos gydytojo ar psichiatro siuntimu, taip pat čia galima tęsti gydymą po stacionaro. Viena iš sąlygų – paūmėjusi liga, kurios negalima gydyti ambulatoriškai, arba būtinybė tęsti ir palaikyti gydymą po ligoninės. Visos gydymo paslaugos yra apmokamos iš Ligonių kasos. Gydymas trunka vidutiniškai šešias savaites – paprastai tiek laiko užtenka stabilizuoti ligai. Vienu metu centre gali gydytis 20–24 pacientai.
„Esant tam tikroms būklėms, ypač kai yra savižudybės rizika ar didelė agresija, gydymas ligoninėje būtinas, bet dažnu atveju pacientai gali gydytis dienos centre. Taip ne tik patogiau, bet ir daug lengviau adaptuotis visuomenėje. Bet svarbiausia, patyrę specialistai padės kiekvienam pacientui rasti tinkamiausią išeitį ir vėl pasijusti gerai“, – sakė E. Čiūras.
Prieš trejus metus Aukštaitijos sostinėje duris atvėrus psichikos sveikatos dienos centrui, pacientai turi galimybę vienoje vietoje gauti greitą, konfidencialią, profesionalią ir visapusišką pagalbą tinkamu laiku.
Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Panevėžio skyriaus gydytojas psichiatras E. Čiūras teigė, kad panevėžiečiai turi puikias galimybes sulaukti profesionalaus kompleksinio gydymo, tereikia įveikti tam tikras baimes ir išdrįsti priimti pagalbą.